Zahrada v srpnu – co dělat, na co se připravit

Srpen je obecně považován za nejteplejší měsíc v roce, takže, co my zahradníci budeme dělat? Především sklízet a zalévat, ale v srpnu bychom hlavně neměli zapomínat na relax a odpočinek, který k létu neodmyslitelně patří.

Také jako vždy bedlivě sledujte počasí, protože právě počasí určí, které zahradnické práce budou vyžadovat naši pozornost. Dny jsou teplé a bývají velmi suché a větrné.

Mnoho rostlin v tomto období částečně omezuje růst. K ránu už bývá chladno, a právě toto střídání tepla a chladu prospívá jablkům, hruškám a jiným rostlinám. Zrají a dozrávají, a nám tím připravují práce týkající se sklizně, zavařování a dalšího konzervování. Zahrada v srpnu je příjemná a trávíme zde zpravidla spoustu času. Srpen je přechodným měsícem a počasí je nevyzpytatelné. Stále existuje možnost chladných rán, takže buďte opatrní s odstraňováním mrazu z křehkých rostlin.

Práce s pěstováním už není tolik jako na jaře, kvetou letničky i trvalky, dozrává hodně druhů ovoce, mirabelky nebo meruňky či letní jablka, sklízíme rajčata, okurky a další zeleninu. Také si při posezení s přáteli pochutnáváme nejen na ovoci, ale i na grilovaném mase a zelenině. V srpnu je léto na vrcholu. Svatá Anna znamená konec teplých nocí, dny se začaly pomalu krátit, ale denní slunce stále vyhřívá zahradu, která je v rozpuku barev a plodů. Srpen je měsíc, kdy zahradník zlehka udržuje svůj svět v celé své kráse. Zavěste houpací síť, protože zahrada právě teď trochu zpomaluje a vy také.

Srpen je nefalšovaný letní měsíc a přes den sluníčko pěkně připaluje, ale ráno a večer již bývá chladněji. Srpen je měsícem sklizní. Den se výrazně zkrátil, střídání teplot pomáhá vybarvovat dozrávající ovoce, především jablka. Ještě do pozdního léta můžou naše zahrádky hýřit barvami a životem. Zeleninové záhonky plodí naplno a vrací nám čas a péči, kterou jsme jim věnovali.

Nejdůležitější ze všech prací je dostatečné zalévání a zavlažování zahrady. Ke všemu, co chcete udělat na zahradě v horkých letních dnech využijte ráno. Vyhněte se jakékoli fyzické námaze, která je v extrémně vysokých teplotách velmi nebezpečná. Nezapomínejte na ochranu před sluncem, krém s vysokým faktorem proti slunci, sluneční brýle a klobouk jsou nezbytnosti při pobytu na přímém slunci. Pobyt na přímém slunci zkraťte na minimum a během dne se pohybujte je ve stínu. Nezapomínejte tedy při práci na zahradě také na sebe a dopřejte si vodu nebo neslazené ředěné šťávy, které vám dodají tolik důležité minerály. Prosím, pamatujte na zvířata a přichystejte jim pítka a koupele, za ty mělká budou vděčné i včely.

Kvetou typické květiny léta slunečnice, kopretiny, floxy, lilie, vlčí bob, mečíky, jiřiny a další. Sklízíme semena letniček a dalších druhů, které vyzrávají. Připravujeme řízky balkonových květin, pelargónií a muškátů pro další sezonu. Sázíme cibule hyacintů, krokusů a bledulí. Dokončujeme výsev dvouletých rostlin, macešky, sedmikrásky, divizny a koniklece. Z dvouletek, které jsme začátkem léta vyseli, přesazujeme sazenice. Očkujeme růže na spící očko, a to jak u keříčkových, tak i u stonkových forem. Od stříhání vistárií až po stříhání živých plotů z truhlíků, existuje spousta prací, na které musíme v srpnu myslet. Ostříhejte topiary a živé ploty z tisů, truhlíků a buků. Vysekejte oblasti divoké louky.

Vysévejte odolná jednoletá semena přímo. Semena jako je měsíček, kalifornský mák, pomněnka, hluchavky a chrpy polní, aby příští rok brzy vykvetly. Řezané květiny zavěste květem dolů na vzdušné teplé místo, aby mohly přirozeně uschnout. Všechny rostliny v nádobách, které máte venku, alespoň jednou denně důkladně zalijte. Ale trávník příliš nezalévat, aby tráva zůstala zelenější, nechte ji růst déle. Mnoho letniček a trvalek zdobí zahradu celé léto a abychom jejich kvetení prodloužili, nenechte rostliny vytvářet semena, pak nasazují na nové květy. Procházka zahradou a pečlivé prohlížení rostlin se vyplatí. Srpen je měsíc, kdy se rychle množí nejrůznější škůdci, hlavně mšice si vybírají výhonky lichořeřišnice, první poupata jiřin i druhé kvetení růží.

Měsíčky, macešky, lichořeřišnice, černucha a jiné druhy, jejichž vzrůst a květy se vám zvlášť zalíbily, budou zdrojem semínka pro příští rok. Nechte je dozrát na záhonu, pak seberte, dosušte na vzduchu a pečlivě uložte nejlépe do papírových sáčků a na suché a chladné místo. V srpnu jsou zahrady plné kvetoucích trvalek, kvetou růže, pelargonie, muškáty, mečíky, petúnie, hortenzie, astry, jiřiny, macešky, lilie, begonie, zvonky, cínie, hledík, ale i rozchodníky, netřesky a protěže, dodávající kouzlo našim skalkám. Odkvetlé trvalky či letničky pak opatrně zbavujeme zašlých květů odstřiháváním.

Trávník má za vysokých teplot omezený růst, ale pokud ho pravidelně zavlažujeme, je časté sečení nutné. Většina okrasné zahrady potřebuje v srpnu běžnou údržbu, odplevelování, zálivku, odstraňování odkvetlých částí. Dokončujeme řez živých plotů, aby nově vytvořené výhonky ještě mohly do zimy klidně vyzrát. Prořezáváme magnólie, vajgélie a další druhy keřů. Zvlášť v mokrém létě tráva roste před očima i v srpnu, takže stále pravidelně sekejte.

Ostříhejte topiary a živé ploty z tisů, truhlíků a buků. Začněte s levandulí ke konci měsíce a zkraťte ji na úhlednou cca 25 cm velkou kouli, která levanduli poskytne dobrou strukturu přes zimu. To může znamenat posledních pár květů nasbírat k sušení. Vysekejte oblasti divoké louky. Nechte trávu den nebo dva ležet, než ji shrabete, aby zbylá semena květů mohla spadnout. Udržujte vistárii pod kontrolou tím, že oříznete bičovité zelené výhonky na šest listů.

Stromy mají v tomto období příznivou regenerační schopnost. Srpen je také většinou nejvhodnější k roubování, očkování a štěpování řady ovocných stromů. Kontrolujeme případný výskyt chorob a škůdců. Především padlí s bělavými povlaky na listech se může objevit již silněji. Zavlažujeme jablka a další ovoce pro podzimní sklizeň. Sbíráme a odstraňujeme veškeré opadané ovoce, kvůli prevenci chorob. 

Ovocné dřeviny přihnojujeme kombinovanými hnojivy. Přesvědčte se, že na růžích nejsou černé skvrny, otrhávejte a spalte takto postižené listy, protože pokud listy spadnou na zem, choroboplodné spory zůstanou v půdě. Pokud listy vypadají, jako by byly pokryté moukou, jedná se o padlí. Řešením je pravidelné hluboké zavlažování a dobrá cirkulace vzduchu. U tújí používejte ke zakrácení raději ostré nůžky než křovinořez, ten totiž větvičky nezastřihne rovně, ale roztřepí je, a jejich konce pak hnědnou.

Sklízíme ranější odrůdy meruňky, broskve, jablka a hrušky, které v nejranějších odrůdách dozrávají již právě teď. Dozrávají švestky, blumy, pološvestky, renklódy a mirabelky. Sklízené plody ukládáme ve větratelných nádobách a všechno budeme muset rychle zpracovat. Můžeme kompotovat, sušit, mrazit, nebo vyrobit marmelády a džemy. Větve stromů a keřů chráníme proti zlomení pod velkou tíhou plodů jejích podpíráním. Rybízy a angrešty, ale také třešně, višně, meruňky a broskve jsou sklizené, je nejvyšší čas k letnímu řezu. Sbírejte poslední maliny a ostružiny a jakmile přestanou plodit, uřízněte výhon nízko nad zemí.

Zahrada v srpnu obnáší nejen sklizeň letních košťálovin, listových zelenin, ale především plodové zeleniny zejména ranou kořenovou zeleninu, cukety, okurky a fazolky. Všechny výsevy chráníme proti slimákům a dřepčíkům bílou netkanou textilií, kterou po obvodu pečlivě utěsníme. Sejeme špenát nebo od druhé poloviny měsíce ozimý salát, hrášek, ředkvičky nebo zelí.

Sázíme kedlubny, hlávkové čekanky. Nadvakrát přihrnujeme pórek, aby byl dobře vybělený. Zalamujeme vrcholy růžičkové kapusty – růžičky pak zesílí a jsou větší. Vysazujeme na vyhnojené, prokypřené a dobře zavlažené záhony sadbu jahod. Cukety sbírejte, než budou opravdu velké. Sbírejte fazole, než se stanou vláknitými a cukety, než se z nich stanou dřeně.

Do konce srpna dozrají na záhonech poslední rajčata. Později už nemají dostatek slunce, takže nemá smysl nechat je v srpnu ještě vykvétat. Květy raději odstraňujte, aby rostlina dala celou sílu do růstu a zrání plodů. Sklízejte česnek, pokud mu už uschly listy. Odstraňte vrchní slupku a ponechte jen tu, která drží pohromadě stroužky, svažte do snopků a zavěste. Vysévejte cibuli pro sklizeň v příštím roce. Průběžně sklízíme okurky, rajčata a papriky, cukety a patisony narůstají více, jestliže je včas sklízíme.

By the end of August, the last tomatoes ripen in the beds. Later on, they don't get enough sun, so there is no point in letting them bloom in August. It is better to remove the flowers to give the plant all the strength to grow and ripen the fruit. Harvest garlic if the leaves have already dried. Remove the top skin, leaving only the one that holds the cloves together, tie into bundles and hang. Sow the onions for next year's harvest. Continuously harvest cucumbers, tomatoes and peppers; zucchini and patisons grow more if harvested early.

Dobrou sklizeň a příjemný relax na zahradě.