Balkon stojí za pozornost

Balkon dokazuje, že tento často přehlížený prostor stojí za pozornost. Bydlení v bytě nepřináší zrovna prostor jako je kůlna nebo bazén. Ale pokud váš byt disponuje balkonem, radujte se!

Máte svůj vlastní malý kousek venkovního prostoru, který si můžete přizpůsobit přesně tak, jak chcete. Trocha pozornosti k detailu může proměnit malý, fádní balkon ve vaši vlastní venkovní oázu.

Balkon je dalším pokojem vašeho domova. Zasklený balkon poskytuje další prostor pro váš domov a přidává místo k odpočinku. Sklo chrání balkon před větrem, deštěm a sněhem, takže balkon zůstává čistým a příjemným místem pro trávení času. Sklo také výrazným způsobem tlumí hluk z ulice téměř na polovinu. Zasklený balkon dostává nový život.

Pamatujte však, že cokoli, co si dáte na balkon, zejména nábytek, bude vystaveno povětrnostním vlivům. Materiály jako pryskyřičné proutí, tepané železo, teak a plast zvládnou většinu vrtochu počasí. Rostliny jsou skvělé pro zpestření prostoru. Na balkónové zahradě se daří květinám jako muškáty a begónie, statným rostlinám jako bambus a čerstvým bylinkám.

Tradičně se balkonové paluby vyráběly ze dřeva. Dřevo však vyžaduje pravidelnou údržbu a v relativně krátké době se rozpadá a degraduje. Ztrouchnivělé, pokroucené a opotřebované dřevěné paluby jsou nevzhledné, nehygienické a nebezpečné a vytvářejí řadu problémů pro správce nemovitostí a jejich nájemníky.

Existuje celá řada balkonových nápadů, které vám pomohou zamávat zvědavým pohledům od sousedů a získat více osobního prostoru. Vysoké rostliny, popínavé liány a keře jsou skvělé pro okamžité úpravy. Textilie odolné proti povětrnostním vlivům a látkové závěsy jsou vynikající pro uzavření vašeho prostoru a přidání tolik potřebného stínu. Ochranné zástěny seženete vyrobené ze všeho možného od kovu po bambus.

Balkon se může stát vaší oázou plnou svěže zelených rostlin, barevných květin nebo dokonce zeleniny. Využijte co nejvíce prostoru vašeho balkonu výsadbou do květináčů a truhlíků. Zvolte jejich uspořádání tak, abyste využili vertikálního prostoru. Při správné péči se může dařit téměř každé květině nebo bylince. Určitě se bude dařit většinu jednoletých květin a vytrvalým okrasným rostlinám. Balkon se může stát vaší oázou plnou svěže zelených rostlin, barevných květin nebo třeba zeleniny. Využijte prostor na svém balkoně co nejlépe výsadbou v květináčích a květináčích. Zvolte jejich uspořádání, abyste využili vertikální prostor. Při správné péči se může dařit téměř každé květině nebo bylince. Dařit se bude jistě většině jednoletých květin a víceletých okrasných rostlin.

Pokud bydlíte v bytě bez balkonu, nemusí to tak zůstat navždy. A nemusíte se ani stěhovat. Balkon se dá totiž i přistavět. Chce to ale trpělivost s úřady a pochopení sousedů. Žijete v bytě bez balkonu a rádi byste ho měli, pěstovali tam kytky nebo si při dobrém počasí příjemně poseděli? To už není problém, balkon lze také nainstalovat, a to pěkný a bytelný. Už i u nás existují specializované firmy, které se tím zabývají.

Užijte si léto na balkoně!